Šéfa volejbalistov potešilo zrýchlenie hry, avizuje posilnenie

Autor článku: Martin Kilian

Jozef Benčo je s nováčikovskou sezónou vysokoškolákov spokojný.

Po trojročnom vákuu mala nitrianska volejbalová rodina opäť možnosť užiť si aj mužskú extraligu. Postaral sa o to klub VK Slávia SPU Nitra. Zverenci trénerov Mikušoviča a Pašku síce rok dozadu nevyhrali prvú ligu, ale oddiel požiadal federáciu o zaradenie do Niké extraligy.

Hlavnú zásluhu na fungovaní klubu má jeho šéf Jozef Benčo. So skúseným funkcionárom sme zhodnotili uplynulý rok.

Ako hodnotíte nováčikovskú sezónu, keď porovnáte očakávania a realitu?

Začiatok nikdy nie je jednoduchý, v akomkoľvek odvetví či športe. Museli sme zabezpečiť organizačné, technické, materiálne, tréningové podmienky, športovú halu a podobne, aby sme spĺňali športovo-technické predpisy SVF pre účastníka extraligy.
Myslím si, že nováčikovskú sezónu sme zvládli so cťou. Moje očakávania sa naplnili, obsadili sme šieste miesto, čo bolo aj v našom pláne.
Nebolo to jednoduché, veď v našom družstve boli iba dvaja hráči s extraligovými skúsenosťami, a to tiež študenti. Michal Kilian, ktorý už pravidelne hrával extraligu za Prievidzu, a Šimon Rzyman, ktorý prišiel z Myjavy. Ostatní hráči, väčšinou študenti SPU a UKF, nemali skúsenosti s najvyššou súťažou, niektorí boli ešte juniori. Aj napriek tomu sme odohrali kvalitné zápasy aj s družstvami z prvej štvorky.

Čo vás potešilo a čo sklamalo?

Potešilo ma, že v družstve vládla pozitívna atmosféra aj po ľahko prehratých zápasoch, že hráči pristupovali k tréningovým povinnostiam poctivo a zodpovedne. Je vidieť progres v hre. Pritom sme počas sezóny mali veľa zranení a výpadkov na jednotlivých postoch.
Sezónu sme začali s tromi nahrávačmi a končili so štvrtým nahrávačom, ktorý bol na striedavom štarte v Komjaticiach. Počas sezóny sme museli meniť posty niektorým hráčom. Zo smečiara Rzymana sme urobili stredového hráča, ktorý sa veľmi dobre chytil na tomto poste a podával veľmi kvalitné výkony.
Som rád, že hráči pochopili, že môžu uspieť iba kvalitnou rýchlou hrou, ktorú dnes hrá celý volejbalový svet, aj keď im to dosť dlho trvalo, čo ma do značnej miery znervózňovalo. Ďalej ma potešilo, že sa vrátili diváci po niekoľkých rokoch do hľadiska v hojnom počte a že si hru užívali.

Ktorý zápas bol vrcholom sezóny?

Najviac ma potešil štvrťfinálový zápas s Miradom Prešov. Vicemajstra predošlej sezóny sme na domácej palubovke zdolali 3:2, pred plným hľadiskom. Podali sme kolektívny výkon, hrali sme rýchlo, dobre prihrávali a tvrdo útočili, čím sme zaskočili súpera.
Všetci hráči podali výborné výkony, zvlášť by som chcel pochváliť kapitána Rzymana, Kiliana, Dobrančina a nahrávača Lajchu, ktorý ako „štvorka“ zahral výborne.
V tomto zápase nastúpil aj blokár Ludha, ktorého bolo cítiť. Priniesol skúsenosti, stmelil kolektív, mančaft bol odolnejší.

Ako je na tom klub z pohľadu ekonomického zdravia?

Som človek, ktorý nepodpíše žiadny kontrakt či hráčsku zmluvu bez toho, aby som nemal finančné krytie. Takže k dnešnému dňu nemáme žiadne finančné záväzky voči hráčom, SVF, dodávateľom športového materiálu alebo reklamy. Týmto by som sa chcel poďakovať generálnemu partnerovi SAD Dunajská Streda, partnerom – SPU Nitra, mesto Nitra, RALU, SAUŠ, Marand, Niké, Bepa a Mizuno.

Pokračuje Nitra v extralige v ďalšej sezóne?

Bolo by chybou nepokračovať v extralige ďalej, keď všetko funguje, ako má. Jediný problém sú tréningové a zápasové priestory, kde sa extraliga bude hrať. Centrum univerzitného športu pri SPU Nitra ide rekonštruovať športovú halu SPU a vonkajšie priestory, takže tam to asi nebude možné. Jediná cesta je požiadať mesto Nitra o prenájom mestskej haly na Klokočine. Dúfam, že sa nám to podarí.

Možno očakávať zmeny v kádri alebo v realizačnom tíme? Viete už prezradiť nejaké známe zmeny?

Určite k zmenám príde, a to k zmenám k lepšiemu. Zatiaľ prebieha finále extraligy mužov, preto sa k tomu konkrétnejšie vyjadrovať nechcem.

Ako vnímate pôsobenie vašej mládeže? Na M-SR sa ani jeden tím neprebojoval.

Naši tréneri odvádzajú dobrú prácu. V mládeži máme pár šikovných chalanov, ale je to málo, aby naše družstvá dosiahli významnejší úspech. Príčin vidím viacero. Nejaké deti nám pred časom odlákala korona a v Nitre je veľká konkurencia športov. Ťažšie sa hľadajú takí, ktorí chcú hrať volejbal. Realita je taká, že niekedy sme robili výbery, dnes sú to nábory. Budeme však trpezlivo pracovať ďalej a vyhľadávať nové talenty.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top